1

TÜRKİYE’DEKİ FİLOLARDA ARAÇLAR DAHA SIK YENİLENİYOR

2

COVID-19 Nedeniyle Azalan Nakliye Talepleri Haziran’da Rekor Kırdı!

3

Sahibinden.com bir rekor daha kırarak 62 milyondan fazla kullanıcının buluşma noktası oldu!

4

Nisanda Covid-19 ile daralan sektör haziranda teşvik paketi ile rahatladı

5

Cumhuriyet tarihinin en büyük HES açılışı

6

TÜGİAD BAŞKANI ANIL ALİRIZA ŞOHOĞLU: HAZİRAN AYI ENFLASYON RAKAMLARI BEKLENTİLERİMİZİN İKİ KAT ÜZERİNDE

7

Devletten aldığı destekle lavanta bahçesi kurdu, ekonomisine can kattı

Sera Bitki Atıklarının İşlenmesi,Türkiye Ekonomisi için Önemli Katma Değer

Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı konferans programı kapsamında düzenlenen, “Döngüsel Tarımda Sera Bitki Atıkları” başlıklı panelde, işlenmeyen sera atıklarının zararları ve geri dönüşümü konularının önemi ele alındı. Panel konuşmacıları Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaplan, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ve Baumann Genel Müdürü Fatih Akdağ, sera atıklarının organik gübreye dönüştürülmesinin Türkiye ekonomisine önemli bir girdi sağlayacağı görüşünde birleşti.

 

Antalya Expo Center’da 27-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ve 32 ülkeden 850’yi aşkın katılımcı markanın yer aldığı, 130’dan fazla ülkeden de 90 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi beklenen Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’nda ‘Döngüsel Tarımda Sera Bitki Atıkları’ başlıklı panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Tarım Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) Başkanı İsmail Uğural’ın yaptığı panelde konuşan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaplan, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ve Baumann Genel Müdürü Fatih Akdağ, sera atıklarının işlenmesi konusunda yapılması gerekenlere dair görüşlerini paylaştılar.

 

Sera atıklarını gübreye ve enerjiye dönüştürmeliyiz…

Türkiye’de her yörenin kendine göre çok değerli atıkları olduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaplan, çözümün kurulacak kompost tesisler olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kaplan, “Sera atıklarını organik gübreye ve enerjiye dönüştürebilmeliyiz. Bunun için de biyogaz tesislerine ihtiyacımız var.” dedi. İşlenmeyen ve ulu orta atılan sera atıklarının insan sağlığını tehdit ettiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Kaplan“Özellikle içme sularına karışan ve hayvanlar tarafından yenilen atıklar, ilaçlı olmaları nedeniyle büyük tehlike yaratmaktadır. Sera kenarlarında bulunan atıklar yine zararlı böceklerin üremesine neden olmaktadır.” açıklamasında bulundu.

 

Çiftçi organik gübre kullanımı için bilgilendirilmeli…

Atıkların doğru işlenerek organik gübrenin elde edilmesinin gerekliliğini savunan Baumann Genel Müdürü Fatih Akdağ, “Biz tesislerimizde muz atıklarını sıvı ve katı olarak ayrıştırdıktan sonra, pastörize işlemlerden geçirerek organik gübre üretiyoruz. Biz sıfır atık üretim tesisiyiz.” diyerek geri dönüşümde sahaların doğru incelenerek, yine doğaya zarar vermeyecek şekilde çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Atıkların çevreye verdiği zararlara da değinen Akdağ, çiftçinin organik gübre kullanması için teşvik edilmesi ve bilgilendirilmesi gerektiğini ve geri dönüşümün ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Antalya atık konusunda bir hazineye sahip…

Dönüşümün kültürümüzde var olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ise sera atıkları ile bir bölgede 120 bin ailenin elektrik enerjisinin sıfır bedelle karşılanabileceğinin altını çizdi. Prof. Dr. Çatalbaş“Bugün atıklarımızın sadece yüzde 13 kadarını dönüştürebiliyoruz. AB’de bu rakam yüzde 64. Orta vadede yüzde 13 rakamını yüzde 50’nin üzerine çıkarmalıyız.” şeklinde konuştu. Antalya’nın atık konusunda bir hazineye sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özçatalbaş, belediyelerin insiyatif alması ve süreci yönetmeleri gerektiğini de ifade ederek, atıkların tekrar hammadeye dönüşümünün Türkiye ekonomisine önemli bir girdi sağlayacağını vurguladı.