1

İstanbul Validebağ Fen Lisesi uluslararası müfredat uygulayan ilk fen lisesi oldu

2

ÜNİVERSİTELER “YENİ NORMAL”E HAZIR MI?

3

MTÜ, kazada vefat eden öğrencisinin ismini laboratuvara verdi

4

Anaokulu öğretmeninden alkışlanacak uygulama

5

ÖSYM, 2020-DGS Temel Soru Kitapçığı ve cevap anahtarının yayımlandığını açıkladı

6

TercihFest’te önemli mesajlar

7

Üniversite tercihi yaparken bunlara dikkat!

REKTÖR ÇOMAKLI'NIN "ŞEFFAFLIK" HASSASİYETİ: YENİ NESİL ÜNİVERSİTE YAPISAL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI RAPORU YAYINLANDI

Ajans Türk Haber - HATİCE DİLER

Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden olma özelliği ile bulunduğu bölgeye ve ülkeye önemli ilkler yaşatan Atatürk Üniversitesi kuruluşunun 63'üncü yıl dönümünü kutladığı bu dönemde şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri bağlamında "Yeni Nesil Üniversite Yapısal Dönüşüm Uygulamaları 2016-2020" raporunu yayınladı.

Göreve geldiği günden itibaren üniversitenin mevcut konumundan daha ileriye gitmesi için büyük bir özveri ile çalılan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın başlatmış olduğu yeni nesil YÖK vizyonu çerçevesinde "Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi" raporları aktarılmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, 2016-2020 yılları arasında yapılan çalışmaların derlenerek rapor haline getirildiğini belirten Rektör Çomaklı konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi sürecinde 19 arama konferansı yapıldı. Bu konferanslara üniversite dışından 208, üniversite içerisinden 1026 konu uzmanı kişi davet edilerek, ortak bir akılla üniversite için eğitim, araştırma ve toplumsal katkı misyon alanlarını harmanlayan bütünsel bir meta-sistem tasarlandı. Tasarlanan sistem, anlaşılacağı üzere geniş bir paydaş kitlesi ile şeffaf ve demokratik bir yaklaşımla gerçekleşti. Bu yaklaşım, faaliyetlerimizin vazgeçilmez bir parçası oldu” ifadelerini kullandı.

Eğitim, araştırma ve topluma katkı işlevlerini bütünleştiren Atatürk Üniversitesinin sahip olduğu üç misyon alanında çarpan etkisi oluşturmayı ve üniversitenin etkisini böylece genişletmeyi hedeflediklerini vurgulayan Rektör Çomaklı, bahsedilen bütünleşmeyi gerçekleştirmek için üniversitenin sekiz katmanlı bir yönetsel yaklaşım ile çok boyutlu bir proje yaklaşımını geliştirdiğini söyledi.

İçerikleri dolu dolu 5 ana başlık

Yürütülen 4 yıllık çalışmalarda yapısal dönüşümlerin yaşandığı ve rapor haline getirildiği faaliyetler 5 ana başlık altında halka sunuldu. Bunlar: Mevcut Düzenin Disipline Edilmesi ve Yeni Nesil Yapısal Düzenlemeler, Yeni Nesil Üniversite Tasarımı ve Dönüşüm Projesi Çalışmaları, Covid-19 Pandemi Süreci Atatürk Üniversitesi Uyum Çalışmaları ve Gelişim Göstergeleri

Raporda ayrıca 2020-2024 döneminde planlanan vizyon çalışmalarına da yer verildi.

Yeni Nesil Üniversite Yapısal Dönüşüm Uygulamaları Raporuna Ulaşmak İçin:
https://ekitap.atauni.edu.tr/index.php/yapisal-donusum-uygulamalari/

Yeni Nesil Üniversite Yapısal Dönüşüm Uygulamaları Raporu_.pdf

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'ya yeni dönem çalışmalarında başarılar diliyoruz.
Ajans Türk Haber