Eslem
1.07.2020 00:30:33
Hala şu baş belası Çin’e yatırım yapılıyorsa, ya aptal yada psikolojik desteğe ihtiyacı olan kişilerdir. Bende virüsü yayanların Çin olduğu görüşünü savunanlardanım. Şimdi ise domuzlardan insana bulaşan ve sürekli evrim geçiren, ayrıca daha da güçlü ve bulaşı riski çok daha yüksek olan bir virüs daha Çin’den çıktı. Dünyanın bunlara artık dur demesi gerekmiyor mu. Aksine resmen ödüllendiriliyorlar

1

Büyükçekmece Gölü'nde korkutan görüntü: Su seviyesi yüzde 30 seviyelerine düştü

2

Pandemide İnternet Uykuyu İkiye Katladı

3

Pandemi sürecinde evde sıkılan liseli genç, su motorundan 'buggy' araba yaptı

4

İskenderun'da cenazeler karıştı

5

DEİK/TÜRKİYE-HİNDİSTAN İŞ KONSEYİ, NBD EMİRATES BANKASI İLE İYİ NİYET ANLAŞMASI İMZALADI

6

‘Turizm komada’

7

Yeşilyurt Belediyespor’da hedef 2. lig

Pandemi ve ticaret savaşları ABD’li ve Avrupalı yatırımcıları durdurmadı

AJANS TÜRK HABER

Araştırma şirketi Rhodium Group’un hazırladığı rapora, Covid-19 salgınının tüm dünya ekonomilerinin dengesini bozmayı sürdürdüğü bir dönemde yabancı yatırımların Çin’e akmaya devam ediyor.
 
Pandemi uluslararası ticari ilişkilere bu yıl ciddi bir darbe vurduğu halde, Çin’e yönelen sermaye akışı ocak ayından beri her ay artışını sürdürdü. 2020 yılının ilk beş ayı boyunca Çin’de gerçekleşen yabancı ortaklık ve edinimler; Çin’in yurt dışında gerçekleştirdiği benzer faaliyetlerini, 10 yıldan beri ilk kez hem ciro hem de değer olarak aşmış bulundu.  
 
Söz konusu rapor, son 18 ay içinde Çin’de yabancıların yaptıkları ortaklık ve satın alma faaliyetlerinin son 10 yılda görülmemiş bir düzeye ulaşmış olduğunu gösteriyor. Rhodium Group’a göre; sermaye girişlerinin çoğunluğu, Çin mevzuatının yabancı mülkiyete ilişkin sınırları esnetmesinden yararlanan veya Çinli tüketicilerin taleplerine güvenen Avrupalı ve Amerikalı girişimciler tarafından gerçekleştirildi. Üstelik bu aktiviteler Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkiler çok gerginken gelişti.
 
Rapora göre, her koşulda Çin’in ekonomik varlıklarına yönelik yabancı ilgi bütün dikkatini korumaya devam ediyor. Araştırmacılar, bu arada yabancı doğrudan yatırım akışındaki azalışın, bir süre için küresel bir olgu olarak belirgin olacağını ve Çin’in de bu açıdan bir istisna oluşturamayacağını belirtiyor.


Haber Kaynak : AJANSTURK HABER