Bakan Selçuk, öğretmenlerin Ağrı’ya ziyaret davetini kırmadı AĞRI'DAKİ MESLEKTAŞLARIYLA VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE BULUŞAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI PROF. DR. ZİYA SELÇUK'U MESLEKTAŞLARI AĞRI'YA DAVET ETTİ. MESLEKTAŞLARININ DAVETİ ÜZERİNE MİLLİ EĞİTİM BAKANI PROF. DR. ZİYA SELÇUK, MESLEKTAŞLARINI KIRMAYARAK AĞRI'YA GELE
Iğdır’da etkisiz hale getirilen terörist kepçe operatörünün şehit olduğu saldırının faili çıktı IĞDIR’DA ETKİSİZ HALE GETİRİLEN "RONİ" KOD ADLI TERÖRİST HALİS ERDOĞAN'IN İL ÖZEL İDARESİ'NE AİT KEPÇENİN OPERATÖRÜNÜN HAYATINI KAYBETTİĞİ SALDIRININ FAİLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.
Ağrı’da karantina kurallarını ihlal eden 4 kişiye 12 bin 600 lira ceza AĞRI'DA KARANTİNA KURALLARINI İHLAL ETTİĞİ TESPİT EDİLEN 4 KİŞİYE TOPLAM 12 BİN 600 LİRA PARA CEZASI KESİLDİ.AĞRI'DA KARANTİNA KURALLARINI İHLAL ETTİĞİ TESPİT EDİLEN 4 KİŞİYE TOPLAM 12 BİN 600 LİRA PARA CEZASI KESİLDİ.AĞRI'DA KARANTİNA KURALLARINI İHLAL
Hatay Valisi Doğan'dan İskenderun'daki patlamayla ilgili açıklama! Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun ilçesinde yaşanan çatışma ve ardından meydana gelen patlamada can kaybı yaşanmadığını duyurdu.
Son 24 saatte korona virüsten 75 kişi hayatını kaybetti Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 75 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 9 bin 874'e yükseldiğini açıkladı.


Livendo’dan Sıvı Ekşi serisine yeni lezzet

AJANS TÜRK HABER

Türkiye’deki ilk yerli üretim sıvı ekşi ürünleriyle fırıncıların ekşi hamur ekmeklerini kolaylıkla üretmelerini sağlayan Lesaffre, ürün yelpazesini genişletmeyi sürdürüyor. Lesaffre markası Livendo, ekşi hamur ürünleri arasına arasına; Tam Buğday Sıvı Ekşisi ve Çavdar Sıvı Ekşisi’nden sonra Durum Sıvı Ekşisi’ni de ekledi.

 

Ekşi hamur ekmekleri, hem sağlığa olumlu katkısı hem de kendine özgü hoş aroması sayesinde son zamanlarda yoğun ilgi görüyor. Bu yükselen trendle birlikte Livendo, müşterilerine lezzetli ekşi hamur ekmekleri sunmak isteyen fırıncılara bir seçenek daha sunuyor.

 

Yeni lezzetlere, “Durum Sıvı Ekşisi” eklendi

Lesaffre Türkiye, ustaların pratik bir şekilde ekşi hamur ekmekleri yapabilmeleri için geliştirdiği Livendo Sıvı Ekşi serisine, Tam Buğday Sıvı Ekşisi ve Çavdar Sıvı Ekşisi’nden sonra, ekmeğe hafif bir sarımtırak renk veren ve kendine has bir tadı olan Durum Sıvı Ekşisi’ni ekledi. Durum buğdayının fermantasyonuyla elde edilen Durum Sıvı Ekşisi, farklı aromada ekşi ekmek üretmek isteyen fırıncılara bir alternatif sunuyor.

 

Lesaffre’ın “Livendo” markasıyla, 5 kilogramlık bidonlarda satışa sunduğu ürünler “sıvı” yapıda olduklarından, hamura rahatça karışarak ekmek ustaları için son derece kolay bir kullanım sağlıyor. Lesaffre tesislerinin hijyenik koşullarında üretilen sıvı ekşi hamurlar, fırıncıların güvenilir bir ürün kullanarak ekşi hamur ekmeklerini lezzetle üretmelerine fırsat sunuyor.

 

Hızlı ve pratik

Seri üretim yapan noktalarda bile uzun fermantasyon sürelerini ortadan kaldırarak ekşi hamur ekmeği üretebilme imkanı sağlayan Livendo Sıvı Ekşi Serisi, kullanıma hazır şekilde sunuluyor.

Tüm üretim prosesleriyle uyumlu olan Livendo Sıvı Ekşi Serisi, oda sıcaklığında saklanabiliyor olması ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Her bir üretimde veya un paçalında kendine has

aynı standart aromada, kokuda ve görüntüde ekşi ekmek üretimine yardımcı olan karışım, her defasında aynı kalitede ekmek sunulmasına da imkan sağlıyor.

 

Yerli sıvı ekşisi üretimiyle ilk

Sıvı ekşi üretimini, yerli üretimle Türkiye’de yapan ilk şirket olan Lesaffre, hem kendi ürün portföyüne hem de pazara ilkleri getirmeye devam edecek.