SON DAKİKA


SPORGÜNDEM


CHP'Lİ TANAL, TRT'DE MUHALİF SANATÇILAR İÇİN ‘AMBARGO LİSTESİ’ Mİ HAZIRLANDI?

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Erdoğan’a övgüler yağdıranların, yandaş sanatçıların yüksek ücretlerle TRT’ye çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı. Tanal, muhalif sanatçıların TRT’ye çıkarılmaması için ‘ambargo listesi’ hazırlanıp hazırlanmadığını sordu.
CHP 26.07.2020 10:58:00 37869 0

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, TRT’deki yandaş sanatçı kayırmacılığını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Tanal, TRT’nin Türkiye’de halkın vergileriyle faaliyetlerini sürdüren, kamu yayıncılığı yapmakla görevlendirilen tek yayın kuruluşu olduğunu hatırlattı.

Özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğine sahip olarak temelleri atılan TRT’nin tarafsız olmasının beklendiğini vurgulayan Tanal, “Ancak TRT’ye AKP iktidarından bu yana uyması gereken tarafsızlık ilkesini ihlal ettiği suçlaması yöneltilmektedir. Ayrıca sadece AKP’ye yakınlığıyla bilinen, iktidara yönelik övgü dolu sözler sarf eden sanatçıların TRT ekranlarında kendilerine yer bulabildiği, TRT’de program yapabildiği eleştirileri dile getirilmektedir” ifadelerini kullandı.

MUHALİF SANATÇILAR İÇİN AMBARGO LİSTESİ Mİ HAZIRLANDI?

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği TRT soruları şöyle:

  1. TRT ekranlarına çıkacak, ücret karşılığı program yapacak sanatçılar, tiyatrocular, şarkıcılar, türkücüler, müzisyenler, dizi ve sinema oyuncuları, hangi kriterler dikkate alınarak seçilmektedir?
  2. Sanatçılar, tiyatrocular, şarkıcılar, türkücüler, müzisyenler, dizi ve sinema oyuncuları, belli kriterler, kurallar, şartlar, gerekçeler gözetilerek mi TRT’ye çıkarılmaktadır? TRT’ye sanatçı çıkarma, para karşılığı program yaptırma kriterleri, kuralları, şartları, gerekçeleri nelerdir?
  3. İktidara yakın olmayan, muhalif sanatçıların TRT ekranlarına çıkarılmaması, TRT’de program yapmaması, emekleri karşılığında TRT’den ücret almaması için bir ‘ambargo listesi’ mi hazırlanmıştır? Bu ambargo listesi kim ya da kimler tarafından hazırlanmıştır? Bu ambargo listesinde kaç sanatçı vardır? TRT’nin kara listesine alınan sanatçıların isimleri nelerdir?
  4. TRT ekranlarına çıkarılacak, TRT’de program yapacak sanatçılar kim ya da kimler tarafından belirlenmektedir?

 

Haber Kaynak : AJANSTURK HABER
AKOM: KAR KALINLIĞI 15-20 CM’İ BULABİLİR
BARAJ HAVZALARINDAN 40 TON ATIK ÇIKTI
İMAMOĞLU: “HEDEF YILDA 20 KM METROYU İSTANBULLULARA KAZANDIRMAK”
ÇEKMEKÖY-SULTANBEYLİ METROSU’NDA 2. TBM KAZISI BAŞLIYOR
BAŞKAN İMAMOĞLU: AB İLE İLİŞKİLERDE LOKOMOTİF BİR KURUM OLMAK İSTİYORUZ