1

Ardahan’da Köroğlu Barajı ve Kotanlı HES hizmete başladı

2

Vali Varol, Balık Gölünde incelemelerde bulundu

3

Türkiye'nin korona virüs yardımı Azerbaycan'a ulaştı

4

Türkiye'de son 24 saatte koronavirüsten 19 kişi hayatını kaybetti

5

Ünlü tatil merkezinde Atlı Jandarma Timi göreve başladı

6

Malatya’da noter kadın 7’nci kitabını çıkardı

7

Bingöl’de Yukarı ve Aşağı Kaleköy barajları törenle açıldı

CHP GENEL BAŞKANI "KEMAL KILIÇDAROĞLU" YARIN ASİAD' A KATILIYOR!!!!

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ASİAD genel Kurul toplantımıza öğle saatinde katılım yapacaktır.

 

5 trilyon dolarlık Avrasya potansiyeli 1.6 milyarlık nüfus

Türkiye 4 saatlik uçuş mesafesi ile 1.6 milyar nüfusu olan 5 trilyon dolar, yani neredeyse toplam küresel ticaretin yarısına karşılık gelen bir pazara ulaşabiliyor. Bir başka deyişle ticari merkez olmak için büyük potansiyele sahip. Yani, ihracatta ve yeni iş bağlantıları kurmak için uzaklara gitmeye de gerek yok.

Kurtuluş uzakta değil

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Ömer Faruk Başaran da bu konuya dikkat çekerek "Kurtuluşu uzaklarda değil kendi coğrafyamızda aramalıyız" dedi. Başaran, "Ülkemiz Avrasya coğrafyasının Rusya ile birlikte 2 önemli aktöründen birisi. Türkiye’nin büyümesi de komşuları ile daha fazla ticaret yapmasından geçiyor. Kaldı ki bölgemizde Türkçe konuşan Türki Cumhuriyetleri ile işbirliğimizi artırarak daha da büyüyecek ve onlar için de faydalı olabilecek potansiyelimiz var. ASİAD olarak bu anlamda iş dünyasına ciddi katkılar sağladık" değerlendirmesinde bulundu.

Bölgenin baş aktörü Türkiye

Türkiye'nin Avrasya (Avrupa ve Asya) coğrafyası ile entegre olmaya devam etmesi ve Avrasya’yı ön plana alması gerektiğini savunan Ömer Faruk Başaran, "Türkiye Avrasya coğrafyasının doğal baş aktörüdür. Avrasya'sız olmaz. Olursa da yeterince başarılı olunamaz. Avrupa Birliği’nden vazgeçelim demiyoruz. Ancak, Avrasya’ya gereken önemi vermiyoruz. Daha çok ticaret yapmalıyız diyoruz" ifadelerini kullandı. Başaran ayrıca, ekonomik büyüme için süratle acil eylem planına ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, kamuda tasarrufun artırılmasının bunlardan biri olduğunu söyledi.

5. Olağan Genel Kurul 30 Kasım'da

5. Olağan Genel Kurulunu 30 Kasım’da Topkapı’da ki Mercure Hotel de gerçekleştirecek olan ASİAD, gelecek dönem için yeni yönetim kadrosunu belirleyecek. Yeni dönem yönetim kadrosunda tek başkan adayı ise derneğin kurucu başkanlığını da üstlenen Ömer Faruk Başaran.

ASİAD Hakkında...

* Türkiye’nin dışa açılımında yeni bir ümit ve öncü olabilme amacıyla, 2003 yılında İstanbul’da Başaran Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran öncülüğünde faaliyete başlayan Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD), kurulduğu günden bugüne ülke ekonomisine yön veren dernekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. ASİAD, Anadolu’yu merkez alarak tüm Avrasya (Avrupa ile Asya) coğrafyasını, çağdaş ve teknolojik argümanlarla geliştirerek herkesi kucaklayan bir huzur adası yapmak misyonuyla hareket ederek, Türkiye’nin komşuları ve Avrasya ülkeleri ile daha sıkı ve güzel ilişkiler geliştirdiği taktirde bölgesel güç olabileceği inancıyla çalışmalarını bu perspektifte sürdürüyor.

* ASİAD Dünyanın enerji merkezi konumundaki Avrasya coğrafyasının yer altı ve yer üstü kaynaklarının öncelikle Avrasya’nın menfaatleri istikametinde kullanılmasına dolayısıyla ülkeler arasındaki gümrüklerin revize edilerek serbest ticaret anlaşmalarının (STA) hayata geçirilmesine öncülük edici lobi faaliyetleri yürütüyor. Avrasya bölgesi başta olmak üzere tüm dünya ölçeğinde faaliyetine devam ediyor. Önümüzdeki yıl New York ve Moskova’da irtibat bürolarını açacak. ASİAD’a üye olanlar birçok kurum ve kuruluşun ASİAD’a sağladığı imkanlardan yararlanıyor. ASİAD çeşitli dallarda Avrasya’nın Yıldızları’nı seçerek ödüllendiriyor."