SON DAKİKA


SPORGÜNDEM


BÜLENT OĞUZ ESNAF VE ÇİFTÇİ ZİYARETLERİNE ÇIKIYOR

AJANSTURK HABER - HATİCE DİLER
CHP 31.10.2020 17:10:00 0

Cumhuriyet Halk Partisi Erzurum İl Başkanı Bülent Oğuz, esnafın ve çiftçinin sorunlarını gündeme getirmek için açıklamalarda bulundu. Video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada esnafın yanında olduğunu dile getiren oğuz, “biz hem çiftçimizle hem esnafımızla tek tek buluşacağız, onların dertlerini basına çıkaracağız ve TBMM’ye taşıyacağız. CHP her zaman bu vatanın ve milletin yanında olmuştur olmaya devam edecektir” dedi.

 

Halkın Covid-19 pandemisini artık önemsemediğinin, bunun en büyük nedeninin yoksulluk olduğunun altını çizen Başkan Bülent Oğuz, “her ne kadar bu virüsün ilacı bulunmamış olsa da üç ana kuralı aşı gibi kullanırsak biz bu illeti yenebiliriz. Nedir bunlar;  maske, mesafe ve temizlik. Vatandaş bunu yapmıyor neden yapmıyor?  Örneğin ilçeleri geziyorum, görüyorum ziraat bankasının, postanenin önünde sıra bekleyen vatandaşlarımız sosyal mesafeye ve maske kuralına uymuyor. Çekeceği para 100 ile 200 lira arası ama miktarını önemsemiyor çünkü o paraya ihtiyacı var. Bu para o kadar önemli ki hastalanacağı, virüs kapacağı ortamı umursamıyor ve diyor ki benim çocuğuma ekmek götürmem, 200 lirayı alıp şu ihtiyacımı gidermem lazım” ifadelerini kullandı.

Tarım kredilerine uygulanan faizlerin çok yüksek olduğundan dem vuran Oğuz, “Çiftçiler bu durumdayken tarım kredileri yüzde 350-400 oranında yüksek temerrüt faizi uygulayarak çiftçinin belini iyice büküyor. Tarım Kredi Kooperatifi kendi parasıyla kendi kendine temerrüt faiz işleten kooperatife nasıl bir cevap vermesini istiyorsunuz? Bütün üyeliklerini silsinler mi, kooperatiften alışveriş etmesinler mi yoksa tarım yapmasınlar mı?  Arazileri boş mu bıraksınlar siz ne istiyorsunuz?  Buna bir cevap verebilirseniz bu vatandaşta ona göre kendine bir yol çizecek” şeklinde konuştu.

Başkan Bülent Oğuz Açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Yerliyiz milliyiz diyorsunuz dolar başını almış gidiyor Euro başını almış gidiyor mazot her gün yükseliyor. Çiftçi buğdayını 1 lira 70 kuruşa zorla tüccara satıyor ve parasını 2 ay sonra alıyor. Şimdi kapılar açıldı dışarıdan 2 lira 50 kuruşa buğday geliyor. Peki, bu çiftçi tekrar nasıl kazanacak 1 lira 70 kuruşa sattığı buğdayın maliyeti çiftçiye 1.85 kuruş. Bu çiftçi bir dahaki yıla tekrar bu tarlaları ekebilmek için tekrar borçlanacak. Çiftçiler varlıklarının tamamını satsalar bankalara borçlarını ödeyemeyecek durumdalar. Dışarıdan et getiriyorsunuz canlı hayvanın Türkiye'ye giriş kilogram fiyatı 3 dolar, 3 dolar bugün 27 lira. Biz karkas eti 33 liraya satıyoruz. Biz bu ülkeye vergi veren vatandaşlarız bu halka bu vatandaşa yazık değil mi? Erzurum yayla diyorsunuz Erzurum’u bitirdiniz. Dışarıdan veya diğer illerden gelen büyük veya küçükbaş sürü sahipleri Erzurum’u 3 veya 5 ay kullanıyor gidiyor. Eskisi gibi et balık kurumu, kombine çalışmıyor ismi görsel olarak var. Toprak mahsulleri ofisini birkaç tüccara, büyük mezbaha sahiplerine bırakmışsınız yazık değil mi bu vatandaşa?  CHP her zaman Bu vatanın, milletin yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir. Her ne kadar birileri bizi yanlış anlasa ve anlatsa da şunu görüyoruz ki artık Cumhuriyet Halk Partisini vatandaş anlamaya başladı. Herkese parti ayrımı gözetmeksizin Erzurumlu Erzurumludur diyerek bakıyoruz. Hangi partiye oy verirse versin partiye oy veren insan suçlu değildir. Suçlu aldığı yetkiyi düzenli ve halkın yararına kullanmayanlardır. Erzurum halkı artık şunu istiyor bu iktidar artık bu işi götüremiyor. Halk seçim istiyor. Biran önce bu hükümet değişmeli yeni kadro gelmeli, parlamenter sistem çalışmalı ve halk egemen olmalı. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk bunu boşuna söylememiştir.”

İSTANBUL’DA BİR İLK…  YAYALARA VE BİSİKLETLİLERE ÖZEL DURAK!
300 METROBÜS ALIMINA ONAY BEKLEYEN İMAMOĞLU: İSTANBULLUYU MAĞDUR EDERSENİZ,  İSTANBULLU SİZİ TANIMAZ
37’Sİ KADIN, 208 İTFAİYECİ MEZUN OLDU
İMAMOĞLU’NDAN “BETON KANAL” SORUSUNA YANIT: “2 MİLYONLA KALMAZ, VİRÜSTÜR; BULAŞIR VE DEVAM EDER”
İMAMOĞLU: “KENTİN, MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZIN KATILDIĞI BİR MEKANİZMAYLA YÖNETİLECEĞİNE SÖZ VERİYORUZ”